Adana kebabı nedir? Adana Kebabı Nasıl yapılır. Adana Kebabı’nın Püf Noktaları Nelerdir? – Serin Sesler

Adana kebabı nedir? Adana Kebabı Nasıl yapılır. Adana Kebabı’nın Püf Noktaları Nelerdir?

Aslında bu konuyu yazmaya başlamadan önce başlığı şöyle atmalıydık. “Adana Kebabı ne değildir? Nasıl yapılmaz?”

Böyle bir ifadeyi kullanmak için, şüphesiz, Adana Kebabı’nın patentinde yer alan tarif açıklamasına yetkin olmak gerekir. Birkaç yıl öncesine kadar kolaylıkla temin edilebilecek bu resmi kebap tarifi artık kolay ulaşılır bir halde mi bilmiyorum. Fakat bildiğim bazı kıstaslar varsa onlar da şöyle;

Her salaş kebapçı, Adana Kebapçısı değildir. Adana Kebabı salt baharat kebabı değildir. Kulağa cazip gelen çeşit çeşit baharat tabirlerini unutuabiliriz. Zira Adana Kebabına kimyon veya karabiber konulmaz. Elbette bu kat-i bir kural değildir. Yemek malzemeleri bileşeni, kullanıcıya göre esneklik gösterebilir. O halde olay, kişisel bir damak tadı meselesine dönüşür. Ulu Adana Kebabı ustaları bunu affeder mi bilmiyoruz, fakat biz affederiz 🙂

Adana Kebabı’nın yanında, Adana’da, yani efsanenin doğduğu ve hüküm sürdüğü yerde hiçbir pilav çeşidi ile kebap servis edilmiyor. Ne pirinç pilavı ne bulgur. Kime göre neye göre sorusu burada sorulabilir tabii ama dediğimiz gibi, biz bazı kuralların esnetilmesini hakaret olarak algılamıyoruz 🙂 Neticede kebabın yanında pirinç veya bulgur pilavı yemek isteyenleri anlıyor, onları damak tadları ile baş başa bırakıyoruz.

Kebabın yanına kendinden menkul tırı vırı salata, yeşillik, limon veren esnaf, yaptığı kebaba Adana Kebabı dememelidir. “Pekala dana etinden de Adana Kebabı olur diyen bir kimsenin verdiği tariften fevkalade bir köfte yapabilirsiniz belki. Fakat Adana Kebabı yapamazsınız. “Adanalı’dan adana kebabı tarifi” gibi bir kalıp hayli popüler. Ancak bir kebabın inceliklerini ve püf noktalarını vermek için illa Adanalı olmaya gerek yok. Bir lezzet avcısı, veya deneyim ve tecrübe sahibi bir kebapçı da Adana Kebabı tarifi verebilir. İster Yozgatlı, ister Tekirdağlı olsun 🙂

Adana kebabında kullanılan etin muhakkak zırh tabir edilen mutfak gereci ile kıyılması gerekir kalıbını da sıkça duymuş olmalısınız. Önerimiz, Adana Kebabı’nda kullanılacak etin, zırhtan geçmesi elbette. Eğer zırh temin edebilecek gibi değilsek, eldeki imkanları da göz önünde bulundurup, kıyma makinesinden bir kez geçmiş ve genellikle kalın halde kıyılmış etden de Adana Kebabı olur diyebiliriz. Ama hangi etten? Otoriteler, en az bir yaşındaki erkek kuzu’nun but ve sırt etlerinden Adana Kebabı olacağını savunmaktalardır. Bu kebababın muhteşem lezzetindeki sırrın, genellikle Çukurova bölgesindeki meralarda otlayan erkek kuzuların etlerinden geldiğini belirmemiz gerekir. Fakat özellikle bu hayvanın etini temin etmek zor olacaktır. Yine en etkili formul, bulunduğumuz ilde, güvendiğimiz kasabın sattığı kuzu bududur. Kuyruk yağına ne zaman geleceksiniz dediğinizi duyar gibiyiz. İşte bize göre en önemli birleşen kuyruk yağıdır. Kebap mangal ateşinde kuyruk yağını salar, salnınan yağ, belirli ölçüde eti lezzetlendirip yumuşak olmasını sağladığı gibi, ete tarifi imkansız lezzetini de bırakır gider. Kuyruk yağının ölçü de genellikle “dört birimden bir biriminin kuyruk yağı” olmasıdır. O halde toparlayalım.

10 şişlik adana kebabı için bir kilo erkek kuzu but eti. Etin 750 gramı yağsız olmalı, ete 250 gram kuyruk yağı katılmalıdır.
Kebap yaparken kullanacağımız şiş muhakkak yassı kebap şişi olmalıdır. Şişin görselini paylaşalım ki şiş hakkında kafalarda soru işareti bırakmayalım.
şişler

Hatta Adana Kebabı’nda kullanılan şişlerin de bir standardı vard. Sayılarla aram pek olmadığı için maalesef o standartları aktaramıyorum.

Bir diğer önemli mevzu da etin şişlere saplanması. Şüphesiz tecrübe ve ustalık istiyor. Bu tamamen el alışkanlığından ileri gelen bir işlem olduğu için açık açık tarifi yok. Ya da şöyle diyelim, yaptıkça el alışıyor. Öyle diyelim evet.

Neticede site, bir yemek bloğu değil fakat ben kişisel olarak tecrübelerimi aktarmak istedim. Yapana da göz gezdirip bırakana da afiyet olsun.

Başka tariflerde görüşmek üzere.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.